Bio, lékařské, zubní a farmaceutické infračervené zobrazovaníInfračervené kamery se používají v různých bio (lékařských), zubních a farmaceutických aplikacích.

Bio (zdravotní) infračervené zobrazování

Nejznámější aplikací je pravděpodobně detekce horečky na letištích. Ke snížení šíření infekčních nemocí nebo virů, měří LWIR kamery teplotu kůže (obličeje) každého cestujícího. Pro snížení šíření nemoci, se lidé zvýšenou teplotou kůže musí dostavit k dalšímu lékařskému vyšetření.
Kamery, které se používají pro detekci horečky, jsou termální LWIR kamery s teplotní kalibrací za účelem stanovení teploty kůže (obličeje) člověka tak přesně, jak je to možné. Termální kamera Gobi nabízí stabilitu a přesnost měření teploty, která je potřebná pro tuto aplikaci.

Další zajímavou biomedicínskou aplikací je SWIR fluorescenční zobrazování pro hluboké tkáně in-vivo imaging. Tato technika se používá při výzkumu rakoviny a nabízí rozlišení pouze několik milimetrů.
Po optickém buzení, fluorescence organických barviv, fluorescenční proteiny nebo kvantové tečky jsou zjistitelné v okně s malými ztrátami pro biologické tkáně (1000 - 1700 nm).
To je přesně to, kde Xeva-1.7-320 TE3 a Cheetah-640CL TE3 excelují nejvíce. Vzhledem k jejich termoelektrickému chlazení a jejich vysoké citlivosti v tomto rozsahu vlnových délek, jsou ideálním řešením pro tuto aplikaci.

Zubní infračervené zobrazování

SWIR kamery v nastavení OCT (optická koherentní tomografie) se používají v dentálních aplikacích. Například, mohou být použity k identifikaci kazu v rané fázi tím, že vidí dovnitř zubů a dásní (až několik mm). Pro zubní termovizi se hodí například kamera Bobcat-640 s rozhraním GigE i CameraLink.

Farmaceutické infračervené zobrazování

SWIR kamery jsou běžně používané v hyperspektrálních zobrazovacích systémech pro farmaceutické aplikace. Například může být kontrolována podobnost tablet generických léků, jako je aspirin, paracetamol, vitamin C a vitamin D. Na základě jejich spektrálního podpisu ve SWIR pásmu, přítomnost (nebo nepřítomnost), nebo spektrální homogenita více sloučenin je detekovatelný. Tato technika najde uplatnění v oblasti kontroly kvality, nebo zjištění padělaných léčiv.