Vysokorychlostní midwave a longwave infračervené (MWIR a LWIR) chlazené kamery se používají v různých vysokorychlostních aplikacích pro termografii.

Pokud jde o získávání geologických parametrů, tak se hyperspektrální zobrazování osvědčuje při určení konkrétní chemické vazby nebo při rozlišování objektů stejné barvy.

InGaAs krátkovlnné infračervené (SWIR) kamery obvykle pracují v reflexním režimu zobrazování, kde kamera detekuje světlo odražené od objektu, který je předmětem šetření. Toto světlo může pocházet ze slunce, měsíce, hvězdy, noční záře, průmyslového světelného zdroje, jako jsou žárovky, lampy, LED, lasery, atd.

Vysokorychlostní zobrazování je pořizování snímků s vysokou rychlostí snímkování pomocí krátké doby expozice. Vysoká rychlost snímání ve viditelném spektru zahrnuje mnoho aplikací. Například v analýze automobilových crash testů nebo studie nadzvukového pohybu létajících kulek.

Vady v krystalové mřížce mohou způsobit emisi fotonů na nízké úrovni. Nízko úrovňová emise fotonů se odehrává právě v nejcitlivějším oblasti SWIR kamer vybavených termoelektricky chlazeným InGaAs nebo HgCdTe senzorem.

Infračervené kamery se používají v různých bio (lékařských), zubních a farmaceutických aplikacích.

V dnešní době jsou spolehlivost a přesnost rozhodující otázky, jak snížit náklady a zvýšit produktivitu a kvalitu. Kontinuální, real-time a on-line infračervené zobrazování poskytuje důležitý sledovací a kontrolní nástroj pro výrobu a vytváření procesů.

Condition Monitoring je proces neustálého sledování a kontroly průmyslových zařízení.

Delší vlnové délky pronikají snadněji mlhou a kouřem, protože je méně zakrývají malé částice. Ale použití jediného rozmezí vlnových délek má také své nevýhody.

Infračervené zobrazování je zásadní technologie pro detekci hrozeb, jako je agrese nebo přírodní katastrofy pro kritické infrastruktury (a jejich okolí) země nebo státu. Každá nezávislá země a stát má aktiva, která mají zásadní význam pro strategické, hospodářské a sociální důvody.